SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Ürün Bilgileri

Ürünlerinizin serbest yağ asidi oranı nedir?

Ürünlerin serbest yağ asidi ve benzeri tüm özelliklerine ürün detay sayfalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca ödüllerimize, analiz raporlarına ve belgelerimize de “Ödüllerimiz ve Belgeler” bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Olizzi Premium Organik Natürel Sızma Zeytinyağı ürünümüze göz atın! 

Olizzi Everyday Natürel Sızma Zeytinyağı ürünümüze göz atın!

Olizzi Baby Organik Natürel Sızma Zeytinyağı ürünümüze göz atın! 

Olizzi Bliss ürünümüze göz atın!

Ödülleriniz nelerdir?

Olizzi Premium Organik –  Olive Japan 2020 Gümüş Madalya kazandı. 

Olizzi Premium Organik – JOOPrize 2021 Organik kategorisinde Gümüş Madalya kazandı.

Olizzi Everyday – JOOPrize 2021 Monovarietal kategorisinde Gümüş Madalya kazandı. 

Olizzi Premium Organik –  Olive Japan 2022 Gümüş Madalya kazandı.

Olizzi Premium Organik – JOOPrize 2023 Organik kategorisinde Gümüş Madalya kazandı.

Olizzi Everyday – JOOPrize 2023 Monovarietal kategorisinde Gümüş Madalya kazandı. 

Olizzi Premium Organik - Berlin Global Olive Oil Awards 2023 Altın Madalya kazandı.

Olizzi Baby Organik - Berlin Global Olive Oil Awards 2023 Gümüş Madalya kazandı.

Ayrıca ödüllerimize, analiz raporlarına ve belgelerimize de “Ödüller ve Sertifikalar” bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Natürel sızma zeytinyağı nedir?

Natürel sızma zeytinyağı %0.8 serbest yağ asidi oranının altında üretilen zeytinyağıdır. Kaliteli natürel sızma zeytinyağının International Olive Council’e (IOC) göre üç pozitif özelliği vardır; meyvemsilik, acılık ve yakıcılık. Meyvemsilik, zeytinin türüne göre elde edilen zeytinyağının karakteristik aromasıdır. Acılık, zeytinyağının baharatımsı tadı olarak nitelendirilir, biber acılığı değil, bitter çikolata veya roka acılığı olarak düşünülebilir. Yakıcılık ise yağın boğazda bıraktığı yakma hissini ifade eder. Bu özelliklerin zeytinyağında bulunması, yağın kötülüğünü değil besin değeri ve niteliği açısından zenginliğini yansıtmaktadır.

Daha detaylı bilgi için “Zeytinyağı Çeşitleri” ile ilgili blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Serbest yağ asidi oranı nedir?

Uluslararası Zeytin Konseyi’ne (IOC) göre natürel sızma zeytinyağı (extra virgin olive oil) her 100 gramında en fazla 0.8 gram serbest yağ asidi (oleik asit) bulunan zeytinyağını tarif eder. Kısaca serbest yağ asidi oranı (free fatty acidity level) %0.8’in altında olan ve çeşitli duyusal standartlara uyan (kusuru bulunmayan) zeytinyağları natürel sızma zeytinyağıdır. Serbest yağ asidi oranı, halk arasında asitlik, dizyem olarak da kullanılır. Fakat pH asiditesiyle karıştırılmamalıdır, zira zeytinyağındaki serbest yağ asidi oranı ile asit-baz dengesinin bir ilgisi yoktur.

Ürünlerimizin güncel serbest yağ asidi oranlarına ürün detay sayfasından ulaşabilirsiniz. →

Meyvemsi tadı ve kokusu nasıl elde ediliyor? Herhangi bir katkı maddesi kullanılıyor mu?

Ürünlerimiz soğuk sıkım ve natürel sızma zeytinyağlarıdır. Ürünlerimiz sıkılırken sadece zeytinler sıkılmaktadır. İçeriğinde katkı maddesi veya tatlandırıcı bulunmamaktadır. Ürün detaylarında bahsi geçen meyvemsi tat ve koku notaları, zeytinyağının kendine has olan tat ve kokusunu tarif etmek amacıyla kullanılmaktadır.  Zeytinin erken hasat edilmesine ve türüne göre değişim göstermektedir. Bu yalnızca zeytinlerin soğuk sıkılması ile elde edilmektedir. Böylelikle çimensi ve meyvemsi tat ve koku notaları ortaya çıkmaktadır. Bu içinde enginar, çağla badem veya herhangi bir meyve olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece kokuyu ve tadı tarif edebilmek adına kullandığımız tabirlerdir.

Zeytinlerin soğuk sıkımı kaç derecede gerçekleşiyor?
Zeytinler toplandıktan kaç saat sonra sıkma işlemi gerçekleşiyor?

Zeytinler toplandıktan sonra 2-12 saat arasında soğuk sıkıma gitmektedir. 

Zeytinyağları filtreli mi? Filtreli ise bu işlemi nasıl yapıyorsunuz?

Ürünlerimiz filtre edilmiştir. Soğuk sıkılan zeytinyağı azotlu krom tanklarda bekletilmektedir. Böylelikle oksijen ile teması kesilir ve oksidasyon önlenir. Kağıt filtre veya toprak filtre gibi yöntemlerle zeytinyağının içinde kalan yabancı maddelerin ayrışması ile filtreleme süreci gerçekleşir. 

Zeytinyağı pişirmeye uygun mudur?

Olizzi Natürel Sızma Zeytinyağları hem sıcak hem de soğuk yemeklerle uyumludur. Natürel sızma zeytinyağının yanma noktası 210°C’dir, kızartma ve diğer sıcak yemekler için kullanıma uygundur.

Ek gıda sürecinde kullanıma uygun mudur?

Olizzi Baby Organik meyvemsiliği yüksek, acılık ve yakıcılığı düşük olan olgun hasat, soğuk sıkım zeytinyağıdır. Diğer ürünlerimiz Olizzi Premium Organik ve Olizzi Everyday ise erken hasat soğuk sıkım zeytinyağlarıdır. Yeşil zeytinlerle yapılan erken hasatta serbest yağ asidi oranı düşük olmakta, ancak yağın acılık ve yakıcılığı daha yüksek olmaktadır. Acılık ve yakıcılık tıpkı meyvemsilik gibi kaliteli yağın olumlu özellikleridir. Ancak bebekler için aileler kullanım kolaylığı ve bebeklerin severek tüketmesi için acılık ve yakıcılığı düşük olan Olizzi Baby’yi daha çok tercih etmektedir. Tüm ürünlerimiz bebekler için kullanıma uygundur. Olizzi Baby Organik yakıcılığı düşük olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Ancak bebeğinizin ek gıdaları konusunda doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Olizzi olarak tedavi amaçlı veya medikal yönlendirmeler yapmamaktayız. 

Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgiye ürün detay sayfasından ulaşabilirsiniz. →

Şişeleriniz cam şişe mi?

Ürünlerimiz cam şişedir. Kapakları koruyuculuğu yüksek DOP kapaklardır. Böylelikle zeytinyağımızı güneş, oksijen ve ısıya karşı maksimum seviyede koruyoruz. Sizler de zeytinyağınızın kalitesini daha uzun süre koruyabilmek için ürünü aldıktan sonra güneş ve ışık görmeyen, serin bir ortamda ağzı kapalı şekilde muhafaza ediniz. 

ZEYTİNYAĞINI NASIL SAKLAMALIYIZ?

Zeytinyağını en iyi koruma yöntemi; hava almayan koyu renk veya tamamen mat cam şişelerde, güneş ışığı görmeyecek kuru ve serin bir ortamda ağzı kapalı bir şekilde muhafaza etmektir. Bu sayede zeytinyağı daha uzun süre taze kalacaktır. Mevsim koşullarından dolayı zeytinyağını buzdolabında da saklayabilirsiniz ancak kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmelidir çünkü zeytinyağı donabilir. Donup çözülmesi kalitesini etkilememektedir. 

Zeytinyağı bittikten sonra şişeyi tekrardan kullanabiliyor muyuz?

Şişelerimiz tek kullanımlıktır ancak istendiğinde tekrar kullanılabilmektedir. Kapak kısmını keserek çıkarabilirsiniz ama bunu yaparken dikkatli olmanızı öneririz. Sonrasında da bir tıpa yardımı ile sıkıca kapatabilirsiniz.

Alışveriş Bilgileri

Kapıda ödeme seçeneğiniz var mı?

Maalesef kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Siparişim nasıl paketleniyor?

Şişeler havalı balonlara sarıp özel kutularında sağlam bir şekilde gönderilmektedir. 

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?

Yurtiçi Kargo firması ile çalışmaktayız.

Siparişim kaç gün sonra kargoya verilmektedir?

Operasyonel yoğunluk olmadığı sürece saat 12:00 kadar verilen siparişleri iş günü içerisinde kargoya teslim etmekteyiz.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişiniz kargoya verildikten sonra kargo takip numarası size mail olarak iletilmektedir.